Volby 2013 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Karel Schwarzenberg |||| oficiální stránky poslance
kalendář událostí strategie životopis z tisku fotogalerie odkazy kontakty
19. 6. 2006

Občanská společnost

Vážený pane senátore-
již jednou jste mi názorně vysvětlil,co je občanská společnost.Nyní je mi to jasné.Poněvadž jsme dříve bydleli mimo Prahu,nemám zde sociální vazby a tak přes kulturní domy /osvětové besedy už neexistují/scháním nějaké společenské vyžití podobně starých dědků /84/,zajímá mne sociologie,filosofie,psychologie.Mám zájem o přednášky,případně debatní kluby.--Problém je v tom,že nemohu absolutně nic najít.Mám pouze maturitu-bohužel....Mohl byste mi pomoci?
vjanovsky@volny.czNapište mi...19. 6. 2006

Vážený pane Janovský,

občanská společnost zásadně není nic těžkého k pochopení.  Anžto je Vám 82 let, tak si snad ještě pamatujete dobu první republiky, kdy v každé vesnici byl SOKOL, OREL, DTJ, samozřejmě hasiči, pěvecký spolek HLAHOL, někdy osvětová spol. LUMÍR, včelaři, zahrádkáři, okrašlovací spolek dotyčného údolí či obce, někde i ŠKOLSKÁ MATICE atd., atd.

To vše tvořilo občanskou společnost.Těmito spolky, družinami, sbory, besedami se lidé obecně podíleli na životě obce, na sociálních vazbách, na zvelebování svého domova, obce, okresu atd. Mimoto také existovaly politické strany. I ty patří k občanské společnosti. Nemají si ale nárokovati monopol na život veřejný, nýbrž všechna lidská uskupení mají právo, a do jisté míry i povinnost, se podíleti na životě a vývoji obce a lidské společnosti vůbec. To je občanská společnost.

Z  vlastní zkušenosti vím, že v tom jsou slušňáci, ješitové, menší či větší podvodníci a jiní sobci. Ale někdy člověk z důvodu ješitnosti přispěje k dobrému, když například věnuje lavičku do veřejného parku.

S úctou

Karel Schwarzenberg

Konec

Mám svůj názor, zajímá mě váš

© 2004–2023 Karel Schwarzenberg oficiální stránky poslance Kandidatura na Prezidenta ČR 2013