Volby 2013 do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
Karel Schwarzenberg |||| oficiální stránky poslance
kalendář událostí strategie životopis z tisku fotogalerie odkazy kontakty
2. 11. 2006

Politická orientace

Napište mi... Vážený pane senátore, rád bych se vás zeptal, zda se skutečně orientujete pouze na pravé straně politického konzervatismu. Pokud tomu tak z objektivních svědectví skutečně je, není to výhradně zapříčiněno tím, že pocházíte z vysokých společenských kruhů? Ale zajímá mě také, jestli ovšem nejste toliko fundamentální a třeba si přivlastňujete některé zásady demokratického socialismu (solidarita, spravedlnost sociální i lidská, důraz na ekologii, menšiny a neziskový sektor). S pozdravem Roman Podsvald2. 11. 2006

Vážený pane Podsvalde,

docela by mě zajímalo, kde ta objektivní svědectví jsou, na která se odvoláváte.

Co se týká zásad, které jmenujete - solidarita, spravedlnost sociální i lidská, důraz na ekologii, menšiny a neziskový sektor - tak ty nepovažuji za výsadu demokratického socialismu. Pro mě tyto zásady vycházejí ze zásadně křesťanského přesvědčení.

Co se týká ekologie - pamatuji si, že před 30ti lety, kdy Zelení začínali v Rakousku mi řekl můj otec: "To je divný, že všichni je a jejich program označují za levičáctví. Vždyt ochranu přírody jsem hlásal již dávno". Nelze tedy tvrdit, že je to výsada jednoho politického směru. K tomuto tématu bychom mohli vést dlouhou diskusi.

Já jsem se nikdy necítil svázán s žádným proudem či politickou stranou. Co se týká mých osobních přátel - mám je jak mezi konzervativci, liberály i sociálními demokraty. Když se podívám na své začátky v Rakousku, kde jsem dlouho žil, měl jsem přátele spíše mezi socialisty, zvláště v období svého studia.

Přečtětě si, co říkám, co občas napíšu, pak uvidíte, co jsou moje názory, za co bojuji. Obzvláště za práva menšin jsem se celý život zasazoval. Pak snad přijdete k názoru vlastnímu. Kam si mě zařadíte, je Vaše záležitost.

S úctou

Karel Schwarzenberg

Konec

Mám svůj názor, zajímá mě váš

© 2004–2023 Karel Schwarzenberg oficiální stránky poslance Kandidatura na Prezidenta ČR 2013